Tuvalet Eğitimi Sırasında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Tuvalet Eğitimi Sırasında Hayatınızı Kolaylaştıracak İpuçları

Çocuklar 2 – 3 yaşlarına geldiklerinde yavaş yavaş bezlerinden kurtulmaları istenir. Ancak bu noktada çocuğun da en az ebeveynleri kadar bu değişime hazır olup olmadığının anlaşılması gerekir. Hazır olmayan çocuklara tuvalet eğitimi verilirken fark edilmeden de olsa baskı uygulanması onları strese sokabilir. Bu aşamada ebeveynlerin çocuklarının zihinsel, psikososyal ve fiziksel olarak tuvalet eğitimine hazır olduklarından emin olmaları önerilir.

Tuvalet Eğitimi Bir Takım İşidir!

Tuvalet eğitimi çocuk ve ebeveynleri arasındaki işbirliğinin en somut yansımasıdır. Ebeveynler onları anlamalı, ihtiyaçlarını belirlemeli ve çocuklarda onlara çabalarının karşılığını hazır olduklarında vermelidir.

Tuvalet Eğitimi Aceleye Gelmez!

Tuvalet eğitimi ısrarlı bir mücadele gerektirir. Çocuklar bir anda tuvalet alışkanlığı kazanamayabilir. Özellikle tuvalet eğitimi almaya psikolojik ve fizyolojik olarak hazır değillerse gösterilen tüm çabalar onları baskı altına alabilir.

Tuvalet Eğitimi Komplike Bir Süreçtir

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hata tuvalet eğitimini basit bir süreç olarak yorumlamaktadır. Bebeğin bu eğitimi almaya başlaması için tuvaleti geldiğini fark etmesi, bu durumla ilgili ebeveynleri ile iletişime geçmesi ve ihtiyacı karşılana kadar tuvaletini tutması gerekir. Kıyafetlerinin çıkarılması, tuvalete oturması, kendini rahat hissetmesi ve aciliyetini ertelemesi zaman içerisinde kazanılabilecek alışkanlıklardır.

Tuvalet Eğitimi Aşamalı Verilmelidir

Çocuklarının tuvalet eğitimi almasını isteyen ebeveynler bu süreci farklı aşamalara ayırmalıdır. Gündüzleri bağırsak kontrolü, geceleri bağırsak kontrolü, gündüzleri idrar torbası kontrolü ve geceleri idrar torbası kontrolü olarak süreci ele almaları onları adım adım hedeflerine ulaştıracaktır.

Tuvalet Eğitimi Sabır Gerektirir

Çocuklara tuvalet eğitimi vermeye başlandıktan kısa bir süre sonra sonuç almayı düşünmek gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır. Bazen bu eğitimin başarıyla tamamlanması için aylar geçmesi gerekebilir. Ebeveynler hayal kırıklığına uğramamalı ve eğitimlerinden kesinlikle vazgeçmemelidir.

Küçük Ödüller Bu Eğitimin Bir Parçası Haline Getirilebilir

Çocukların yeni ve kalıcı alışkanlıklar kazanmasında ödül koymanın önemli etkileri olabilir. Ödülün bir hediye olmasına gerek de yoktur; amaç onların tuvalet alışkanlığı kazanmayı eğlenceli bulmasını sağlamaktır. Hem kız hem de erkek çocuklarda işe yarayan küçük hileler bulunur; fakat her ebeveyn çocukları özelinde ödül belirlemelidir.

Çocuklarınızın Kıyafetlerini Çıkarmalarına İzin Verin

Çocuklar özellikle yaz aylarında bezlerinden ve kat kat kıyafetlerinden rahatsızlık olabilir. Kimi zaman onlara tuvalet eğitimi vermek için gösterdiğiniz çaba bile onların en büyük ödülleri haline gelebilir. Onlara belli aralıklarla tuvalete gitmek isteyip istemediğini sorarak tuvalet alışkanlığı hakkındaki farkındalıklarını arttırabilirsiniz.

İlk Zaferinizi Çocuğunuzun Anlayacağı Şekilde Kutlayın

Çocuklarınız uzun bir mücadeleden sonra ilk başarıyı kazandığında mümkün olduğunca sakinliğinizi koruyun ve onların alışkın olduğu şekilde kutlamalar yapın. Her zamankinden farklı bir tavır sergilerseniz bu olayı onlar için travmatik bir hale getirebilirsiniz.

Çocuğunuzu Diğerleriyle Kıyaslamayın

Ebeveynler arkadaşlarının çocuklarıyla kendi çocuklarını ister istemez kıyaslayabilirler. Özellikle akran çocuklar arasında yapılan karşılaştırmalar ebeveynlerin çocuklarına karşı tavırlarını etkileyebilir. Her çocuğun gelişiminin ayrı olduğu gerçeğinin tuvalet eğitimi sırasında da unutulmaması gerekir.
bekliyor olabilirsiniz. Ancak her an beklenmedik bir kaza ile karşılaşma riskinizin olduğunu unutmamalısınız. Çocuklar tuvalet eğitimi aldıklarında zaman zaman altlarına kaçırabilirler; bu normal bir durumdur. Ani ve sert bir tepki vermemelisiniz. Israrcı ve sert tavrınız tüm emeklerinizi yerle bir ederken çocuğunuzun psikolojik olarak zarar görmesine de neden olabilir.

Tuvalet Eğitimi İçin Zaman Hedefi Koymayın

Çocuklarınızı belli aralıklarla tuvalete götürdünüz, onları yakından gözlemlediniz ve eğitime hazır olduklarını anladıktan sonra uzmanların tüm söylediklerine uydunuz. Tablo mükemmel gibi görünse de tuvalet eğitimi beklediğinizden daha uzun sürebilir. Az önce de belirttiğimiz gibi her çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanma süresi farklıdır; bu nedenle ebeveyn olarak sabırlı olmaktan başka bir alternatifiniz yoktur.

Tuvalet Eğitimi Sırasında Sükunetinizi Koruyun

Çocuğunuza uzun süredir tuvalet eğitimi veriyor ve artık hedeflerinize ulaşmayı